Elektronik Cüzdan

Elektronik CüzdanParadan daha pratik, her zaman kullanılabilen ve daha güvenli bir sistem olması nedeniyle hem bireysel hem de kurumsal olarak kullanılabilen elektronik cüzdan,  hızlı bir şekilde edinebileceğiniz bir uygulama. Son zamanlarda internet üzerinden yapılan harcamalarda sıklıkla kullanılan bu ödeme sistemi, hem bankalar hem de özel kuruluşlar tarafından hazırlanabiliyor. Kartın kullanım alanı ise oldukça geniş. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ödeme sistemlerinin de farklılaştığını görüyoruz. Bu süreçte, ön ödemeli kartlar, elektronik kart sistemleri, kredi kartları ve banka kartları farklı özelliklere sahip olmaya başladı. Elektronik cüzdan servisleri de toplu olarak kullanım sağlayan, bunun yanında bireysel avantajlar da getiren bir sistem. Ayrıca banka veya kredi kartları gibi bütçe konusunda daha zor planlama yapılan bir sistem olmaması da maddi yönden olaylık getiriyor.

Elektronik Cüzdan Kullanım Alanları

Elektronik cüzdan sistemleri, içerisinde yer alan ödeme kanalları ile aynı zamanda ön ödemeli kart olarak da kullanılıyor. Ancak bu kartın asıl kullanım amacı, yanınızda para taşımadan şirket bünyesinde veya bireysel olarak harcama yapmanızı sağlamaktır. İnternet harcamalarında genelde kullanılmasının en önemli nedeni ise güvenliktir. Tek kullanımlık şifreler sayesinde sizin haricinizde kartınızın başka bir kişi tarafından kullanılmasına da izin verilmiyor. Bu kartın sanal işlemler haricinde gerçek mağazalarda da kullanıldığını görüyoruz. Tıpkı bir kredi kartı veya banka kartı gibi pos cihazı üzerinden işlem yaparak bakiyenizin ne kadar kaldığını da görebilirsiniz. Bu sistemler, son zamanlarda büyük şirketler tarafından personel nakit ihtiyacını karşılamak için de kullanılıyor. Çalışanlar, yemek kartı, maaş kartı veya başka bir anlaşma gereği yapılan ödeme kartları ile bu sistemleri kullanabiliyor. İsme özel olmayan ancak belirli bir kart numarası ve şifre ile kullanılabilen bu kartlar, ön ödemeli kartlarda olduğu gibi önceden belirlenen limitler çerçevesinde kullanılabiliyor. Bu da bütçe planlamasının daha pratik bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Son zamanlarda dünya genelinde bu sisteme önemli yatırımların yapıldığını da görüyoruz. Özellikle Neteller, Ukash, Skrill gibi markalar, çok uzun zamandır elektronik cüzdan üretiminde bulunuyor. Pay Safe Financal Services gibi çok önemli şirketler de bu sistemleri yönetiyor.

Elektronik Cüzdan Avantajları

Bu sistem sayesinde hırsızlık, dolandırıcılık, kart kopyalama gibi fiziksel ve elektronik risklerden kurtulmuş oluyorsunuz. Örneğin kartınızın çalınması durumunda hemen müşteri hizmetlerini arayarak veya kartınızın bağlı olduğu firmayla iletişim geçerek kartın kullanımını iptal edebilirsiniz. Alanındaki en güvenilir koruma sistemlerini kullanan bu kart sistemi ile birlikte elektronik para kullanımını sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz. Özellikle canlı bahis siteleri, alışveriş siteleri, elektronik mağazalar gibi sistemlerde kullanılan elektronik cüzdan paraları dışarıdan gelen risklere karşı korunuyor. Kullanıcıların da kart bilgilerini güvenilir olmayan kişilerle paylaşmaması gerekiyor. Herhangi bir şüpheli durumda hemen ilgili bankayla iletişime geçiniz ve kartınızı kapatınız.

Tagged with: