Ön Ödemeli Kartlar

Ön Ödemeli KartlarBirçok farklı kullanım alanı bulunan ve bunun yanı sıra limitinizi kendiniz belirlediğiniz için geri ödeme veya taksit borcu gibi sorunları olmayan ön ödemeli kartlar, Prepaid olarak da biline ve yurt içi – yurt dışı kullanımı olan bir ödeme sitemidir. Bu karta, siz veya başkası para yükleyebilir. Özellikle internet üzerinden pek çok alanda işlem kolaylığı sağlaması nedeniyle son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Bir kredi kartınız veya banka hesap kartınız yoksa bu ödeme sistemlerini kullanabilir ve online işlem yapabilirsiniz. Online işlem yapma kolaylığı sağlaması nedeniyle paradan daha avantajlı olan, limit konusunda bütçenize bağlı olarak kullanıldığı için sizleri maddi olarak zorlamayan bu kart, önemli bir alternatif olarak günümüzde kullanılabiliyor.

Ön Ödemeli Kartlar Hangi Özeliklere Sahip?

Bu kartların en önemli özelliklerinden biri de bir banka veya kredi kartı hesabın bağlı olmamasıdır. Bu nedenle de kolay bir şekilde iptal edilebilir veya bakiye kontrolü yapılabilir. Kart üzerine yüklenen para kadar harcama yapabilirsiniz. Ön ödemeli kartlar üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası yer alır. Bu kartlar, Visa veya Mastercard özelliği de taşıyabiliyor. Dolayısıyla internet üzerinden dünyanın çeşitli ve önemli sitelerinden alışveriş yapabilir ya da para yatırabilirsiniz. Bütün iş yerlerinde kullanılmasından dolayı da mağazalarda, marketlerde, restaurantlarda ve hatta online bahis siteleri üzerinde de ödemelerinizi bu kart ile pos cihazı üzerinden yapabiliyorsunuz.

Ön Ödemeli Kartlar ve Kullanım Alternatifleri

Ön ödemeli kartlar, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanım alanı genişleyen ödeme sistemlerinden biri olarak görülüyor. Bu alanlar ise şu şekildedir:

  • Genel kullanım olarak bir banka hesabına bağlıymış gibi bu kartı değerlendirebilirsiniz. Yani banka hesabınızdan bu kartlara para gönderebilir ve tıpkı bir banka veya kredi kartıymış gibi bakiyelerinizi harcayabilirsiniz. Yüklediğiniz miktarın azalması durumunda yeniden para yüklemesi yapabilirsiniz. Paranız yoksa da yükleme yapmadan bekleyebilir ve ay sonunda çeşitli sürprizlerle karşılaşmazsınız. Özellikle çalışmayan kişiler, ev hanımları, öğrenciler ve bütçesini bilen kişiler için bu kartlar son derece avantajlıdır. Ön ödemeli kartı aldığınız bankaya giderek de harcamalarınızın genel dökümünü görebilirsiniz. Kartın bakiyesini de istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz.
  • Ön ödemeli kartlar aynı zamanda hediye kartı olarak da kullanılabiliyor. Çek özelliği de gösteren bu sistemler sayesinde içerisine yükleme yapılmış bir şekilde ödüller kazanarak harcama yapabilirsiniz.
  • Sanal kartlar olarak bu kartları kullanabiliyorsunuz. Bu, sadece internet üzerinde yapılacak olan işlemler için hazırlanmıştır. Yaptığınız işlem sonrasında tek kullanımlık şifreniz telefonlarınıza gönderilir.
  • Öğrenciler ve okul çağındaki çocuklar için ebeveyn kontrolünde harçlık kartı olarak kullanılabilir. Limitinin sınırlanmasından dolayı kredi kartından çok daha avantajlıdır ve bakiyesi denetim altında tutulabilir. Her ay düzenli ödeme yaparak harçlık kart çıkartabilir ve paranın kaybolma, çalınma, yırtılma gibi sorunlarının olmasının önüne geçebilirsiniz.

Tagged with: