Periscope Maç Yayın Yasağı Geldi

periscope maç yayın yasağıDigitürk ile Twitter arasında uzun zamandır sorun haline gelen Periscope yayınları hakkında karar geçtiğimiz saatlerde açıklandı. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi yapılan itirazların sonucunda Digitürk haklı bulunarak, periscope maç yayın yasağı getirme kararını açıkladı. Bugün ilk kez uygulanacak olan yasak hakkında tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz. Canlı bahis siteleri liglerin başlangıcı ile maçlara canlı yayın imkanı sunarken, periscope yasağı bu durumu nasıl etkileyecek, yayın yasağı sürekli mi? Ve kararın değişmesi mümkün mü? Sizler için bu detayları araştırdık. Spor Toto Lig maçlarının tüm haklarını elinde bulunduran Digitürk, Twitter ile anlaşma sağlayacak mı? Yoksa periscope lig boyunca kapalı mı kalacak? Gelecek günlerde de tüm güncellemeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

İtirazın kazananı Digitürk oldu

Periscope maç yayın yasağı belli oldu. Bugün ilk kez MKE Ankaragücü-Galatasaray maçında uygulanacak yasak, şu an için tüm lig maçları boyunca devam edecek gibi görünüyor. Bugün saat 21.45’te başlayacak olan MKE Ankaragücü-Galatasaray maçı ile Periscope yayın yasağı başlayacak ve maçın bitimine kadar devam edecek. Daha sonra bu uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bu sene oynanacak Spor toto Süper Lig maçlarının tamamında maç saatleri esnasında aynı erişim engelinin yaşanacağını belirtmek isteriz. 21.45 – 23.35 saatleri arasında Periscope uygulamasına erişim engeli yaşayacaksınız. Canlı maç izlenen siteler için bir uygulama yapılacak mı merak konusu.

Periscope Maç Yayın Yasağı Neden Getirildi

Süper Toto Süper Lig maçlarının tamamının yayın hakkı Digitürk’ün elinde bulunmaktadır. Ancak Digitürk aboneliği bulunmayan kişilerin maç izlemek için başvurduğu yollardan biri de periscope üzerinden sunulan maç yayınları olmaktadır. Bu durumda yayın hakkı ihlaline girmektedir. Digitürk yönetimi bu yayın hakkı ihlalinden dolayı İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine şikayette bulunmuştur. Yapılan şikayetin haklı bulunmasının ardından, maç yayın saatleri arasında Periscope maç yayın yasağı kararı alınmıştır. Bu karar sonrasında Twitter ile Digitürk arasında birçok görüşme düzenlenmesine rağmen ortak bir paydada bulunulamamaktadır. Neden Twitter diyecek olursanız, Periscope uygulaması, Twitter’a aittir. Gönderilen mahkeme kararında değişiklik talebinde bulunan Twitter’ın görüşmeleri sonuçsuz kalmıştır. Lig boyunca maç saatleri sırasında Periscope yayın yasağı kararı bugün itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Tagged with: