PttBank

PttBankÖzel ve devlet bankalarına alternatif olarak ortaya çıkan PttBank, Türkiye’nin en eski kurumlarından biri. Posta – Telefon – Telgraf işlemlerinin yapılması için Osmanlı Devleti zamanında kurulan bu kurum, yeni nesil ödeme sistemlerine ve ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla bankacılık işlemlerini de yapmaya başladı. Artık PTT ofislerinden bankacılık yani para gönderme, para alma, fatura ödeme gibi işlemler yapabiliyor hatta PTT kart ile birlikte ofislerin önüne yer alan bankamatiklerden para da çekebiliyorsunuz. Bunun için bir banka hesap numaranızın olması gerekiyor. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız bir sistem olan bu ödeme yöntemi ile birlikte mesai saatleri dışında da banka kartınızla birlikte paralarınızı çekebiliyor ve sonrasında işlemlerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Pttbank Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye genelinde binlerce ofisi bulunan PttBank, bankamatik kartı hizmetleri sunarak para çekme ve para yatırma işlemlerini mesai saatleri dışına da çıkartıyor. Genelde hantal devlet kurumu yapısı taşıdığı için çok tercih edilmeyen ancak anonim şirketi olduktan sonra kendini geliştiren bu kurum ile bir kart sahibi olarak para sorunlarınızı ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bir PttBank hesabına sahip olabilmek için ilk olarak PTT ofislerine gitmeniz gerekiyor. Nüfus cüzdanı ile birlikte başvurularınızı ilettiğiniz zaman, sizlerden bir form doldurmanız gerekiyor. Formu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız halinde kart başvurunuzu yapmış oluyorsunuz. En kısa zamanda kartınız de hesabınıza geçmiş oluyor.

Bununla birlikte IBAN numaranız da dahil olmak üzere bir banka hesabı ile işlem yapma hakkını elde edebiliyorsunuz. Kartınız doğrudan adresinize imza karşılığında veriliyor. Bu hesabınızda para transferleri yapabilir, internet üzerinden işlem yapabilir ve interaktif posta çeki işlemlerinizi müşteri numarası ve İPC numarası ile birlikte yapabilirsiniz. Mobil uygulamalarının olmasıyla birlikte normal bir banka gibi PTT’nin bütün imkanlarından yararlanma hakkına sahip oluyorsunuz. Kullanıcılar, kart aidatını da çok makul tutarlarda ödüyor.

PttBank Para Yatırma ve Para Çekme

PttBank hesaplarınızı normal bir banka hesabına sahipmişsiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Bu hesaplarınıza para gönderilebiliyor. Para gönderme işlemini siz de yapabiliyorsunuz. PTT ofislerinin içerisinde ve dış kısmında bulunan bankamatikler üzerinden belirlediğiniz 4 haneli şifreler üzerinden işlem yapabiliyorsunuz.  Böylece sorunuz bir şekilde para transferi işleminde bulunabiliyorsunuz. Öte yandan internet ile de işlem yapabilir online para gönderebilirsiniz. Mobil ile işlem yaparken uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmeniz ve bir mobil şifresi almanız gerekiyor. PTT resmi internet sitesi üzerinden interaktif olarak posta çeki işlemleri yapabilirsiniz. Bu ve bunun gibi internet ile yapacağınız diğer işlemlerde şu noktalara dikkat ediniz:

  • PttBank internet bankacılığı şifresi olan İPC’yi personel de dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayınız.
  • Telefonla hiçbir PTT görevlisi sizden şifre istemez. Bu kişilere itibar etmeyiniz.
  • Cep telefonunuza gelen şifreyi de tek kullanımlık olarak kullanabilirsiniz. Bu şifreyi de kimseyle paylaşmayınız.

Tagged with: